11 مرداد 1398
زیبایی

مراقبت از دندانها

به منظور سالم نگه داشتن دندان ها لازم است که به صورت روزانه مراقبت های دهان و دندان را به خوبی انجام دهیم و با بالا رفتن سنمان، دندان های خود را حفظ کنیم. می توانید این کار را با تمرین بهداشت مناسب دهان و دندان، تغذیه و رژیم سالم، و در کنار این عادات خوب با مراقبت از دندان و رسیدگی های پزشکی به موقع، آن را تکمیل کنیم.

مسواک زدن می بایستی حداقل ۲ دقیقه طول بکشد. این مدت زمان باعث می شود بتوانید روی تمامی سطوح دندان ها کار کنید. مطمئن شوید که پشت دندان ها را نیز فراموش نکرده اید.

برای بهترین نتیجه می توانید از مسواک با موهای نرم و یا مسواک برقی استفاده کنید. از هر نوع مسواکی که استفاده می کنید، حتما هر سه ماه یکبار آن ها را تعویض کنید. اگر فکر می کنید که احتمالا مسواک هایتان زودتر از این کهنه می شوند، می توانید برس و موهای آن ها را بازرسی کنید که ببینید آیا خراب و یا کج شده یا نه. اگر اینگونه بود آن را تعویض کنید.

مسواک زدن مداوم و منظم، نه تنها باعث می شود دندان هایتان سالم و بدون درد باشد، بلکه نفس تان را نیز خوش بو و مطبوع می سازد. البته نبایستی بلافاصله پس از غذا خوردن مسواک بزنید. بلافاصله بعد از غذا خوردن دهان به میزان بیشتری اسیدی بوده و این باعث می شود مینای دندان نرم تر باشد. حداقل ۳۰ دقیقه صبر کنید و بلافاصله بعد از آن دندان هایتان را مسواک کنید.

نخ دندان کشیدن باعث تمیز شدن سطوح بین دندان ها می شود. این خیلی مهم است چرا که شما نمی توانید این فواصل را با مسواک تمیز کنید. بنابراین، اگر نخ دندان بکشید غذاها جرم و باکتری ها در این قسمت ها ایجاد و ماندگار می شوند.

از ۳۰ سانتی متر نخ دندان استفاده کنید. آن را بین دندان ها گذاشته و با حرکات موجی بین دندان ها و اطراف آن ها را پاک کنید. نخ را از بالا به پایین کناره های دندان حرکت دهید سپس آن را برای دندان های دیگر به کار ببرید.

اگر با روش قدیمی نخ کشیدن مشکل دارید می توانید از ابزار های جدید نخ دندان استفاده کنید.

وقتی به نزدیک لثه ها می رسید، آرام تر کار کنید، ممکن است خونریزی کنند، هر چند بعد از چند روز، خونریزی قطع خواهد شد.

به دنبال دهانشویه های فلوراید باشید. اگر از دهانشویه های حاوی فلوراید، پس از مسواک زدن و نخ دندان، استفاده کنید، این کار کمک می کند که فلوراید به تمامی سطوح دندان ها برسد. دهانشویه را در حدود دو دقیقه در دهانتان به حرکت در آورید تا تمامی نواحی دندان را پوشش دهد.

کلرهیگزیدین نیز ماده محافظت کننده دیگری در دهانشویه هاست که با باکتری ها مقابله کرده و تاثیرات ملایم و ماندگار تری دارند.

همچنین می توانید با استفاده از محلول آب نمک، یک محلول خانگی طبیعی درست کنید. نصف قاشق چای خوری نمک در یک لیوان آب گرم ریخته و در دهانتان آن را به حرکت در آورید.

دهانشویه را قورت ندهید، چراکه ممکن است باعث اذیت کردن معده تان شود. اگر می خواهید باکتری های ته گلو را هم از بین ببرید می توانید قبل از بیرون ریختن دهانشویه از دهان، کمی آن را ته گلو غرغره کنید.

 

پزشک:
آتوسا صالحی
نوع خدمت:
بهداشت دهان و دندان
برچسب ها:
دندان ، سلامتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *